Lifestyle · 12. 9. 2021

Světový den duševního zdraví

Cílem Světového dne duševního zdraví je zvýšit povědomí o problémech duševního zdraví po celém světě a mobilizovat úsilí na podporu duševního zdraví.Od počátku pandemie Covid-19 sledujeme její dopad na duševní zdraví lidí. Lockdown v některých zemích trval až měsíce, kdy lidi mohli minimálně nebo vůbec nepouštět svůj domov. Tato pandemie negativně ovlivnila nás všechny. A především lidi, kteří se s nějakými duševními nemocemi už potýkají.
Tento den je také obrovskou příležitostí hovořit o duševním zdraví obecně, o tom, jak se o něj musíme starat a jak důležité je mluvit o věcech a získat pomoc, pokud máte potíže.

Duševní zdraví je důležité

Je třeba si uvědomit, že v této hektické době, by člověk měl mít čas i sám na sebe a být tu pro druhé. Je víc než důležité zajímat se o pocity druhých! Pro někoho je to naprosto přirozená věc, což je jedině dobře. Ale zamysleme se sami nad sebou. Jak je to dlouho, kdy se vás někdo zeptal, jestli jste se svým životem opravdu spokojení nebo vás někdo objal jen tak? A kdy jste tak učinili třeba vy? I takové maličkosti jsou totiž důležité.
Naštěstí se svět pomalu mění a čím dál více lidí se nebojí mluvit o svých psychických problémech. Témata jako úzkost a deprese přestávají být tabu a lidé se uvědomují, že je duševní zdraví je skutečně důležité. 
Mluvit o duševním zdraví pomůže porozumět vašemu já. Je také zapotřebí navštívit profesionála, aby vám pomohl se vyléčit. Člověk by se za návštěvu psychiatra neměl v žádném případě stydět. Je to zcela normální věc.

Světový den duševního zdraví
Nedávno bylo dokázáno, že LGBT komunita se potýká s psychickými problémy mnohem častěji. A to jen proto, že nejsou společností přijati. Nejsou akceptováni pro to, kdo skutečně jsou. Stejně je to i u lidí různých kultur. Jsou šikanováni a lynčování kvůli odlištné barvě pleti nebo dokonce kvůli vyznání. Připadá vám to jako hloupost? Od toho je tu Světový den duševního zdraví. Aby se o těchto problémech diskutovalo beze studu a člověk si uvědomil, jak důležití jsou lidi kolem. 
V žádném případě nesmíme zapomínat ani na duševní hygienu. Někdo utíká do přírody, jiní meditují, cvičí nebo se věnují oblíbené činnosti. A někdo vyhledá pomoc odborníka, protože to tak zkrátka cítí. A o tom to přeci je – o pocitech, jejich akceptování a přijetí sebe sama.