Možností jak se dopravit na zaplacenou dovolenou v zahraničí je několik. Když se nejede po vlastní ose například autem a karavanem, na motocyklu, tak vítězí vlaková nebo autobusová doprava. Co je ovšem nejrychlejší, je letecký transport. Bohužel, ne každý s nadšením objednává letenku, obzvláště když ještě nikdy neletěl. Na druhou stranu se dá říci, že se řadí mezi nejrychlejší dopravu a vcelku i pohodlnou. Letenky se v dnešní době dají zakoupit z pohodlí našeho domova a dokonce si můžeme udělat bezproblémovou rezervaci sedadel, abychom měli zajištěné, že budeme cestovat v blízkosti nejbližších. Většinou je tato rezervace zpoplatněna, ale nejsou to tak velké částky, které by ohrozily naše cestování za dobrodružstvím.
cestující v letadle.jpg

Na palubě se musí dodržovat pravidla

Pokud cestujeme na delší dovolenou, tak je vcelku jisté, že poletíme s větším kufrem a pravděpodobně na palubu si odneseme příruční zavazadlo. To je přísně kontrolováno, než s ním vstoupíme na palubu. Cestování letadlem není žádná věda, ale je lepší si vše zjistit dopředu a pak máme bezproblémový let. Pravidla co dát do příručního zavazadla se mohou lišit podle požadavků letecké společnosti, ale i země, kam letíme. Co a jak se ale můžeme v pohodě dozvědět ze stránek aerolinek a podle toho se zařídit.
ulička v letadle.jpg
Co si určitě nebalit do příručního zavazadla:
–          Ostré předměty – nůžky, holicí strojky s ostřím nebo žiletky, ty se v žádném případě nepovolují. Manikúru nám dovolí pouze někteří dopravci, což je převážně pilníček a malé nůžtičky. Přesto bude lepší si je zde nenechávat.
–          Pití, které si zakoupíme mimo bezcelní zónu, která je na letišti. Maximálně jsou povoleny tekutiny dané do plastového sáčku, ale objem jednoho kusu nesmí přesáhnout 100 ml. To se týče i krémů, zubní pasty, parfémů a podobně. Opět to má omezení, že součet všeho se musí vejít do 1 litru. Rozhodně se vyplatí pořídit si malé cestovní balení, které se běžně zakoupí v drogeriích nebo marketech. Je i výhodné pro skladování a na pár dnů dovolené dostačující.
–          Jídlo – tady je to sporné a je lepší si to předem zjistit. V rámci zemí EU problém není, ale některé země mají opačné stanovisko a dovoz na své území zakazují.
Pokud budete připraveni, tak vás prakticky nic neohrozí v klidném odbavení, příjemném letu a užití dovolené v jiné destinaci.