I dnes platí, že každá rodina má alespoň jednoho kutila. Někoho, kdo tráví volný čas v dílně, kde spravuje, vyrábí, řeže, brousí, a přitom se snaží vylepšit své bydliště či udělat radost svým příbuzným a přátelům.

K tomu však potřebuje také nástroje. A jedním z nich je kotoučová pila. Jistě, máme ji spojenou spíše s řezáním dřeva, avšak to rozhodně není to jediné, s čím nám může pomoci. I proto zde máme velkou spoustu variant kotoučů, které můžeme použít.

pila1

Když takovouto pilu koupíme, obvykle přichází s univerzálním kotoučem. Ten se skutečně hodí na spoustu věcí, a dokáže rozřezat prakticky cokoliv. Avšak ani jednu z těchto věcí nenařeže skutečně bez námahy.

Faktem také je, že se poměrně snadno opotřebuje. Bude jej tedy nutné buď nechat nabrousit, nebo jej zkrátka vyměnit za nový. A to je příležitost, kdy se podívat na některé specializované kotouče. Abychom však vybrali ten správný, je nutné uvážit, co nejčastěji řežete. Někdy se pak vyplatí koupit jich několik, pokud potřebujete nařezat širší škálu materiálů.

pila2

Jedním z těch více oblíbených jsou pak pilové kotouče na kov. Ty se od toho univerzálního liší tím, že jsou vyrobeny z podstatně odolnějšího materiálu. Také jejich zuby jsou tvarovány tak, aby dokázaly kovem proniknout co možná nejsnadněji. Jistě, právě proto nejsou nejlevnější, avšak pokud s kovem pracujete často, tak je to rozhodně nejlepší volba, neboť také dlouho vydrží.

Avšak nejen materiál je třeba při výběru kotouče či kotoučů zvážit. Důležité je také to, jak často onu pilu používáte. Pokud je zapnutá prakticky denně, tak se rozhodně vyplatí investovat do několika různých specializovaných kotoučů. Pokud však jen občas potřebujete něco rozříznout, pak vám klasický univerzální typ poslouží dobře.

Je toho tedy dost, co je třeba uvážit. Avšak věřte, že nakonec vám správná volba ušetří peníze. A to je také důležité.