Ženy, které jako ochranu proti otěhotnění používají hormonální pilulky, podle výzkumu trpí depresí až v šesti případech z deseti. Toto riziko se týká nejenom kombinované hormonální antikoncepce, ale také té nízkohormonální a progestinové antikoncepce.
antikoncepční pilulky
ŽENY DO VĚKU DVACETI LET JSOU NEJOHROŽENĚJŠÍ SKUPINOU
Dívky do dovršení věku dvaceti let by neměly brát hormonální antikoncepci. Právě u této věkové kategorie se vyskytuje riziko spuštění deprese, které může spustit jakýkoli hormonální výkyv. Dívky do dvaceti let nejsou hormonálně ustálené, a toto měnit násilím pomocí hormonální antikoncepce má za následek velký šok pro hormony i mozek.

Z toho důvodu čelí tato věková kategorie až devadesáti procentní riziko, které bude mít za následek depresi, insomnii, ale také bipolární poruchu osobnosti.

NEJRIZIKOVĚJŠÍ JE PROGESTINOVÁ ANTIKONCEPCE
Tzv. minipilulky, jež neobsahují estrogen, tedy ženský hormon, jsou mnohem nebezpečnější než běžná kombinovaná antikoncepce.

· Výzkum milionu žen
Vědci z univerzity v Kodani analyzovali údaje více než jednoho milionu žen, které si nechaly předepsat hormonální antikoncepci, aby zjistili, že sto padesát tisíc žen si nechalo předepsat antidepresiva, devadesát tisíc má depresi diagnostikovanou, a dalších pět set tisíc trpí velkými výkyvy nálad.

U necelých deseti tisíc žen se projevily problémy se spánkem. Avšak více než čtyři sta tisíc žen si stěžovala na velké výkyvy nálad.
Před používáním hormonální antikoncepce žádná z těchto žen podobnými problémy netrpěla.
balíčky kondomů

ZA VŠECHNO MŮŽE PROGESTERON?

Někteří vědci se domnívají, že na vině může být hormon progesteron, součást většiny pilulek. Právě ten je zodpovědný za to, kdy žena menstruuje.

· Proč mohou být hormony spouštěčem deprese?
Hormony sice nejsou zodpovědné za nálady a emoce, ale mohou je úzce ovlivňovat. Avšak na prokázání této teorie budou třeba další studie.