Myslíte si, že u nejmenších dětí není nutné dbát na čištění zubů a čekáte na dobu, až bude mít dítě všechny zoubky venku? To je ovšem chyba! Kdy začít?

Kdy začít dítěti čistit zoubky a jaký kartáček pro první čištění zvolit? I první zuby potřebují péči!

Bohužel stále mnoho rodičů vůbec neřeší péči o mléčné zuby svých dětí. Zadělávají jim ale ne velké problémy, nehledě na to, že děti se potřebují učit ústní hygieně už od malička. I první zuby, které narostou a zase vypadají, je nutné čistit a s dítětem chodit na pravidelné zubní prohlídky. Mnoho rodičů tomu ale stále nepřikládá takovou váhu. Víte, jak se o ústní dutinu dětí dobře postarat, jaký první kartáček vybrat a kdy vyrazit s dítkem k zubaři?

pexels-photo-6691488

Čekání na první zoubek

I v době, kdy ještě malé miminko žádné zoubky nemá, je dobré začít s ústní hygienou. A ptáte se, jak? Existují speciální silikonové kartáčky, které se nasazují na prst. Tím je vhodné dítěti dásně masírovat. Pomalinku si pak vaše dítko bude zvykat na něco cizího v puse a snadněji vás pak dovnitř pustí se zubním kartáčkem. Při prořezávání prvních zoubků je to pro děti navíc příjemné, taková masáž může dítku pomoci.

Ihned poté, co se první zoubek vyklube, je dobré pořídit první dětský zubní kartáček. Ano, i jeden první mléčný zoubek má cenu čistit, opět si dítko bude lépe navykat na rutinu, které se pak celý život nezbaví. První zoubek by pak měl být signálem, že je čas navštívit poprvé zubního lékaře, dítě si alespoň prostředí omrkne. Do jednoho roku by pak mělo každé dítě mít za sebou první návštěvu u zubního lékaře, což se také bohužel často neděje.

dentist-pain-borowac-cure-52527

Jaký kartáček vybrat a nepřebrat?

Nákup prvního kartáčku může být docela zajímavý, protože určitě budete mít na výběr. U nejmenších dětí není nutné koukat na vzhled kartáčku, důležitá je malá hlava kartáčku a velmi jemné a husté štětinky. Pozornost věnujte i délce kartáčku, rukojeť by měla být dostatečně dlouhá, protože dětem čistí zuby dospělý. V pozdějším předškolním a školním věku dítěte, kdy si dítko zoubky čistí samo, je už délka rukojeti vhodná naopak kratší. Pro tyto děti je pak dobré vybírat i kartáčky barevné, protože to děti k čištění více motivuje.

O zuby se musíme starat po celý život a to už doslova od plenek!