Žijete městským životem a cestování tam je pro vás náročné. Chápu to, cestování veřejnou dopravou není pro každičkého. Stále čekat, být na něčem závislý a necestovat v nejvyšším komfortu. Ježdění autem sice splňuje všechny požadavky na nezávislost a pohodlnost nicméně zaparkovat přeplněném městě je opravdu těžký úkol. Ideálním řešením je dvoukolové motorové vozidlo. Co vybrat spíše motorku nebo skútr?

motorka

Slovo motorka pod sebou schovává mnoho druhů atypů kol s motorem – malé, velké, na krátké trasy, cestovní motorky nebo motorky s postranním vozíkem různých barev. Jedná se o vozidlo s dvěma nebo třemi koly. Motorky, na rozdíl od skútru, se vyrábějí na specializované povrchy. Například typy s názvem cross jsou určené ke zdolávání náročného terénu, slouží k závodům v motocrossu.

Co je skútr? Je podobný motocyklu, má menší kola a nízkoobjemový motor. Sedí se na něm snožmo jako na židli, na rozdíl od motorky, na které se sedí obkročmo. Skútr je běžně opatřen automatickou převodovkou. Nejčastěji je využíván na krátké vzdálenosti po městě, např. do práce. Existují však i cestovní verze na delší vzdálenosti, které jsou však zpravidla větší.

skútr

Pojďme se podívat na rozdíly mezi nimi. Jak jsme si již řekli motorek existuje nespočet variant na různé povrchy, je vhodná na dlouhé vzdálenosti i mimo město. Má větší motor a lze s ní lépe cestovat, např. na dálnicích nebude mít problém s udržením rychlosti. Je populárnější u mužů. Naproti tomu skútr je v podstatě opak. Preferují ho spíše ženy a starší lidé, z ekonomického pohledu je skútr levnější i co se týká nákladů na provoz, navíc nepotřebujete žádné speciální vybavení jako helma či oblečení. Skútr je lépe ovladatelnější pro jízdu ve městech, má automatikou převodovku.

Co je tedy lepší? Těžko říci, každý má své při i proti a je na každém z vás zvážit, co je vhodné zrovna pro vás. Záleží na spoustě faktorů, které je potřeba zvážit – jakou vzdálenost budete jezdit nebo kolik peněz jste ochotni investovat.