Možná nostalgicky vzpomínáte na krámky se zvonkem nade dveřmi a úslušné prodavače za pultem. Řada malých obchůdků je už dlouho postupně vytlačována velkými obchodními centry, v kterých rok od roku utrácíme stále více peněz. Nakupování v nich se stalo téměř společenskou událostí. Celé rodiny i s malými dětmi zde využívají různých slevových akcí a vyráží sem také za zábavou, navštívit dětský koutek, občerstvení a restaurace.

NÁKUPNÍ STŘEDISKO
Zakoupit si vše v jednom areálu, na jednom místě, to se splnilo všem nakupujícím v roce 1957, tedy přesně před šedesáti lety v pražských Strašnicích. Dnes nám to přijde jako úplně všední věc, ale tenkrát takové nakupování byla událost. Byly to však malé obchůdky, které se téměř všechny proměnily ve výnosnější obchody s počítači, v nonstop herny a bary.

SAMOOBSLUHA
Také otevření první samoobsluhy v Praze na Žižkově v roce 1955, bylo přelomovou událostí, zatímco všude ve světě už fungovaly daleko dříve. U nás panovaly obavy, že se zboží, které si člověk sám vybere, bude ve velkém krást. I když bezpečnostní ostrahy jako dnes neexistovaly, tato obava se nenaplnila.

SUPERMARKET
Nový typ obchodu vznikl z jihlavské samoobsluhy a poprvé se otevřel v roce 1991. V supermarketech je samoobslužný prodej doplněn i individuální obsluhou a nepotravinářské zboží v něm tvoří maximálně padesát procent prodeje. Původní řetězec Julius Meinl převzal nizozemský řetězec Ahold před jedenácti lety.

HYPERMARKET
V hypermarketech najdete plný potravinářský sortiment a až osmdesát procent ostatního zboží. Mají největší prodejní plochu, a tak jsou stavěny na okrajích měst s rozlehlými parkovišti. Také na okraji Brna byl v roce 1996 otevřen první německý hypermarket Globus. O dva roky později začaly proudit davy lidí také do německého Kauflandu v Ostravě a dnes má tento řetězec největší tržby.