Jen co začne jaro, hned se objeví. A ve chvíli, kdy se snažíte něco zasadit a pěstovat, máte obavy, abyste danou sazeničku našli ráno na svém místě a v podobě, v jaké jste ji zasadili. Většinou je to ale jinak, protože najdete jen ubohé a okousané torzo rostlinek. A kdo za to může? Jeden druh potvůrek, které za sebou nechávají slizovou stopu. A nemají ulitu. Ano, řeč je o plzácích, lidově tedy o slimácích.

Mnohdy nezbývá nic jiného, než je manuálně likvidovat, případně hubit granulemi, připravovat návnady a pasti, do kterých se polapí. Jen je tu problém, že ne všechny druhy plzáků jsou škodlivé. V základu rozlišujeme tři druhy, z nich jsou dva původní a jeden invazivní. O jakých je řeč?

Plzák španělský neboli invazivní zhouba pro zahradu. Základním rozlišovacím znakem je jejich barva. Oranžová, až cihlová, někdy dokonce tmavší hnědá. Skutečně je to druh, který byl k nám zavlečen. Likviduje sazenice i úrodu, páchá tak velké škody v celém zemědělství. Navíc vytlačuje původní druhy plzáků. Vzhledem k jejich dravosti, hladovosti a hlavně rychlosti rozmnožování, se jedná skutečně o ten škodlivý druh.

škodlivý plzák španělský

Není ale pravda, že je jediným druhem, který se na našich zahradách nachází. Existují ještě dva původní druhy, které je dobré si dokonce i hýčkat.

Jedním z nich je plzák lesní. Ten není moc k vidění přímo na zahradách, ale u lesů či na polích se s ním setkáte určitě. Opět jej lze rozlišit dle jeho barvy. Tento tvoreček bývá tmavě hnědý až černý, tedy mnohem tmavší, než škodlivý druh plzáka. I on může uškodit v zahradě, ale většinou se spokojí s likvidací mršin či rozkládajících se rostlin. Proto je lepší přemístit jej třeba zpět do lesa. Ale pokud narazíte na své zahradě na jedince, nemusíte se bát, že ráno nenaleznete ani jednu svou sazeničku.

Původní Plzák lesní

A třetím druhem, opět původním, je Slimák největší. Mnozí se podiví nad barvou toho divného slimáka. Jeho výskyt je již četnější, proto se množí i dotazy, co je to za divného tvora. Jeho barva je světlá, bílo šedivá až do béžové. Hlavní jsou ale flíčky na jeho těle, které připomínají zabarvení geparda. A ano, i dle toho se můžete řídit, protože je to skutečný dravec, predátor a hlavně masožravec. Než si smlsne na úrodě či sazeničkách, zaútočí na vajíčka i dospělé španělské plzáky. Proto je dobré si tento druh na zahradě hýčkat. Získáte v něm dobrého pomocníka v boji o svou budoucí úrodu.