O tom, že písek je skutečně dobrý brusný materiál, věděli již naši předkové. Ti však věděli, že práce s ním rozhodně není snadná. Původní broušení bylo namáhavé a časově náročné.

Doba se však naštěstí změnila. Dnes již máme vynálezy, které nám práci s ním velmi usnadní. A jedním z nich je pískovací box. V podstatě jde o čerpadlo, které naplníme pískem, a to jej vypouští pod velkým tlakem hadicí.

Tak vzniká silný proud písku, který rozhodně celou práci ulehčuje. Navíc se tento přístroj vyrábí v mnoha velikostech, stejně jako i průměrech hadice. To znamená, že si můžeme vždy vybrat takový, který se na danou práci bude nejvíce hodit.

piskovacka1

To vše zni dobře, jen je potřeba si uvědomit, že podobně jako u jiných přístrojů, ani práce s pískovacím boxem není bez rizika. A pokud nechceme mít ošklivé zdravotní následky, je dobré si je uvědomovat a snažit se jim pokud možno předcházet.

Největší problém spočívá v tom, že se písek po nárazu na broušený předmět rozstřikuje všude kolem dokola. A nejen písek, ale i obroušené částečky daného předmětu. To znamená, že snadno budou narážet i do nás. A asi si dovedeme představit, že zásah pískem není nic příjemného.

piskovacka2

Samozřejmě je tu i nebezpečí, že se nám dostane do oka či je vdechneme. A vzhledem k tomu, jak malé tyto částečky jsou, pak může být problém je dostat ven. Při dlouhodobému vystavení pak mohou způsobovat vážné zdravotní problémy. I proto je vhodné nosit při této práci vhodný ochranný oděv.

Dále pak hrozí, že do proudu písku dáme ruku. To se může stát zejména při práci s předměty menší velikosti. O tom, jak by při tom dopadla naše ruka, asi není třeba příliš přemýšlet. Zde je tedy opět na místě vhodný ochranný oděv.

Pak je také dobré zabránit vstupu neoprávněných osob, zvláště dětí. Ty totiž mohou velmi snadno přijít k úrazu. A to rozhodně nikdo nechce.