Kdyby někdo v roce 1963 řekl mladému kytaristovi a zpěvákovi Petru Jandovi, že jeho kapela bude v příštím roce slavit 60 let na hudební scéně, určitě by nevěřil. Skupina Olympic, se kterou do dnešních dnů úspěšně koncertuje, vznikla s původním názvem Karkulka. Byla to zkratka Karlínského Kulturního Kabaretu. Hned jejich první debutové album Želva tyto hudebníky vystřelilo na hvězdné nebe rockové hudby a nás. Skupina začíná koncertovat nejen ve svém domovském klubu, ale vyjíždí za svými fanoušky do kulturních sálů či hospod. Ve druhé polovině svou konceptuální trilogií Prázdniny na Zemi, Ulice a Laboratoř přesvědčí posluchače svým moderním viděním hudby a skvělými instrumentálními výkony o svých kvalitách. V tuto dobu nahrávají i nové album Marathón. Ze kterého jsou některé písničky v repertoáru až dodnes. Velké štěstí mají i na textaře, kteří nápaditými aranžemi dotvářeli hudební kvalitu. Z těch nejznámějších to byl Pavel Chrastina. Později se přidali Zdeněk Rytíř a Pavel Vrba.

Kytarista

Frontmanem skupiny Olympic je celá ta léta Petr Janda. Ten v letošním roce sice oslaví osmdesáté narozeniny, ale do hudebního důchodu se rozhodně nechystá. Ještě dneska vystřihne jeden z nejznámějších songů Dej mi víc své lásky jako zamlada. A mezi jeho obdivovateli je už dneska čtvrtá generace nadšených posluchačů. Petr Janda, se svou rockovou stálicí Olympic na naší hudební scéně, už koncertoval nejen v Evropě. Ale tato skupina dobyla celosvětového úspěchu. Pokud si dá někdo práci a bude chtít spočítat všechny skladby, které složili a zahráli, výsledku se asi nedobere. Rovněž počet vydaných desek je už dneska v milionech kusů.

Po koncertu

Petr Janda se v některém rozhovoru přiznal, že nebyl ve škole pilný žák, protože už v šestnácti letech byl zaneprázdněn rokenrolem. Hudební ceny, které skupina za svoji hudební kariéru obdržela je nepočítaně. V letech 1981 – 1983 to byl dokonce Zlatý slavík, v roce 1992 Cena Grammy a Melodie do síně slávy. Jako skupina roku byl Olympic vyhodnocen v letech 1996 – 1998. V současné době hrají v kapele Olympic tito čtyři úspěšní muzikanti. Petr Janda – zpěv a kytara, Milan Broum – baskytara a zpěv, Martin Vajgl – bicí a zpěv a Pavel Březina – klávesy. A pokud se podíváte na jejich letošní plán koncertů, většina vstupenek je už vyprodaná. Takže pokud si chcete skupinu Olympic poslechnout naživo, neváhejte.