Pocit, že je potřeba změnit současný životní styl, přichází kolem padesátých narozenin. Ve věku, kdy se začnou projevovat první bolesti zad a kloubů. A tělesná kondice už nefunguje jako zamlada. Přestože v tomto produktivním věku, kdy jsou veškeré síly napřeny na plnění požadavků v pracovním procesu, na výchovu dětí a starost o rodinu, je potřeba najít čas sám na sebe. Kromě pravidelného cvičení je nutné změnit i způsob stravování. Protože metabolismus začíná po padesátce pracovat pomaleji.

Zdravé stravování

Tři základní pravidla, pokud chcete ve svém životě něco změnit k lepšímu, jsou sice známá. Ale málokdo je dodržuje.

1. pravidlo – přenastavit zásady zdravého stravování patří mezi nejdůležitější. Určitě není nutné dodržovat drastické diety, ale pozvolně měnit staré stravovací návyky na ty prospěšné. Už po měsíci se projeví první výsledky. Pro všechny, kteří mají dispozice k metabolickým chorobám, tak začne docházet ke zlepšení. K úpravě nebezpečného cholesterolu, snížení krevního tlaku, předcházení onemocnění cukrovkou. Jako pomůcka zdravé stravy během dne je představa talíře: čtvrtinu tvoří zelenina, druhou tvoří ovoce, třetí doplňují sacharidy a čtvrtou bílkoviny, jejichž zdrojem jsou ryby, maso či vejce.

Zdravý životní styl

2. pravidlo – fyzická aktivita, kterou je potřeba zařadit do volnočasových aktivit. Pokud jste doposud nesportovali, začněte chůzí. Procházky, které můžete naplánovat pro celou rodinu, určitě prospějí všem. Odborníci radí alespoň čtyřicet minut 3x týdně. Rovněž kolektivní sporty jsou ideální možností, jak si zvýšit tělesnou kondici. A jízdou na kole ji jenom upevníte. 

3. pravidlo – dostatek spánku je pro zdravý způsob života nesmírně důležitý. Jeho nedostatek se po čase začne projevovat ve fyzické i psychické rovině a často zvýšenou tělesnou hmotností. Protože únavu z nevyspání se snažíte nahrazovat jednoduchými cukry.  Které sice energii na chvíli nastartují. Ale ve výsledku jenom přispívají k obezitě. Ta zase nastartuje stresové reakce a vy se začnete točit v bludném kruhu. Proto je potřeba si hlídat psychiku během dne. A ve volném čase provádět relaxační techniky. Nebo cvičit jógu.