Když si koupíte trampolínu, měli byste ji ihned opatřit krytem obvodových pružin a ochrannou sítí. Tyto pomůcky tam nejsou pro legraci ani pro ozdobu, ale chrání vás před těžkými úrazy.

K čemu je tam ten kryt

Ochranný kryt pružin na trampolínu patří k základním ochranným prostředkům a je stejně důležitý, jako bariéra v podobě sítě proti přepadnutí z odrazové plochy. Zatímco u obvodové sítě je to celkem jasné a její funkci nemusíme nikomu dlouze představovat, s krytem pružin to tak jasné být nemusí.

odkryté pružiny

Dříve, před desítkami let, se také trampolíny prodávaly bez krytů, a cvičili na nich i sportovci, kteří tu prováděli vrcholnou akrobacii, jenže ti měli natrénováno a výborně koordinovali každý pohyb. Amatérští cvičenci se mohou při skákání dopouštět řady chyb a ty se také mohou stát osudné:

zabezpečená trampolína

Přepadnutí přes hranu – když se vám zaklesne noha mezi pružiny a není po obvodu trampolíny síť, může jít o neřízený pád, kdy nemáte vůbec pod kontrolou polohu vašeho těla. Dokonce i pád z jízdního kola je bezpečnější, protože tehdy alespoň reflexivně zareagujete a svou polohou můžete následky pádu zmírnit. Se zaklesnutou nohou jste v pasti, visíte dolů a stěží můžete něco podniknout.

Zlomeniny kůstek nártu a kotníku – i když vás ochrání před pádem obvodová síť, noha mezi pružinami v důsledku setrvačného pohybu váhy vašeho těla může být polámána na více místech. A zlomeniny nártu a kotníku bývají ty nejhorší, špatně se léčí a hojí, vyžadují i složité operační zákroky a mohou přinést celoživotní následky. Tento fakt si uvědomí každý, kdo někdy viděl chodidlo z pohledu ortopeda nebo z jiných zdrojů, které vyučují anatomii lidského těla. Mimochodem, chodidla patří k nejúžasnějším pohybovým tělesným partiím, je v nich celá jedna čtvrtina součtu všech kostí lidského těla, tedy na malém objemu „hmoty“ skutečně úctyhodný počet.